Semináře 69. loutkářské Chrudimi

Semináře se uskuteční od středy 1. července do neděle 5. července 2020 v rámci 69. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.

Seminaristé přijíždějí v úterý 30. června 2020 v odpoledních hodinách. V podvečer 30. června se uskuteční úvodní informační schůzka s lektorem a inspirativní program. V pondělí 6. července se uskuteční výstupy ze seminářů v rámci Loutkářské pouti.

Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajištěny vstupenky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního programu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborovém semináři o viděných inscenacích hlavního programu, který se koná za účasti lektorského sboru v podvečerních hodinách od středy do neděle.

Není-li uvedeno jinak, jsou semináře určeny dospělým, mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, kdo uhradí seminární poplatek.

Semináře, které do 23. června 2020 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.

Seminární divácké řady 2020

A - červení: semináře G, H, I, K1, P, Z

B - modří: semináře A, B, E, K2, L, R

C - žlutí: semináře C, D, J, X, SoSo

Pokud potřebujete rodinné příslušníky přeřadit do stejné skupiny, napište na e-mail drtinam@gmail.com. Pokud to bude možné, zařídíme.

Pozor na představení Cik! čas máte určený dle svého semináře.

Informační Vykřičník s programem pro seminaristy najdete zde: Vykřičník 2020 ke stažení

 Změna semináře vyhrazena!

 

 

Ceny seminářů a vybraných služeb

 

Ceny seminářů bez doplňkových služeb:

Seminář základní cena = 1 500 Kč
Seminář R = cena 1 700 Kč za 1 dospělý + 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let + 800 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě není přenosná na dospělou osobu. Děti nad 8 let platí cenu za základní seminář.

Doplňkové služby:

Ubytování:
ve vlastním stanu – zdarma (omezený počet),
na internátu – 350 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje internátu průmyslové školy)

Stravování I.
6x snídaně, oběd, večeře za 880 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru, není určeno pro vegetariány a vegany)

Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 1650 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu u divadla Karla Pippicha)

Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář + Stan + Stravování I. = 2 380 Kč
Standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování I. = 4 480Kč
Lepší standard: Seminář + Internát (6 nocí) + Stravování II. = 5 250 Kč
S dětmi: Seminář R s jedním dítětem + Strava I/oba = 3 460 Kč

 

 

Elektronická přihláška do semináře

Kapacita seminářů 69. loutkářské Chrudimi je naplněna.
Zde se můžete přihlásit jako náhradník za ty,
kteří nezaplatí nebo se odhlásí.
Klikni zde >>>

 

Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude okamžitě po registraci automaticky odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit. Místo v semináři máte rezervováno po uhrazení objednaných služeb. Po spárování platby o tom budete informováni. Semináře jsou obsazovány do naplnění jejich kapacity.

Pokud zprávu s platebními údaji nenajdete ihned ve svém e-mailu, zkontrolujte, zda nespadl do spamu.
Změna semináře vyhrazena!

Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu!

K upřesnění nebo změně požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na drtinam@gmail.com.

Děkujeme Vám.

 

 Seznam seminářů

 

A • Od textu k inscenaci (seminář obsazen)

Máme předlohu. Vybrali jsme si hru - třeba z nějaké té edice, jichž vycházelo před osmdesáti či stopadesáti lety habaděj. Nebo nějakou zajímavou povídku či román. Nebo jen nápad. Co dál? Co nabízí zajímavého? A co tu chybí? Na co je třeba dát pozor? Co je třeba dodělat či předělat? A co by stálo za to vypustit? Jakým loutkám by to nejvíc slušelo? Jak na to, aby naše inscenace měla nakonec
hlavu a patu a byla co k čemu?
Pošlete tu hru, povídku, román či nápad svým kolegům ze semináře (a mně), sami si přečtěte, co pošlou oni vám a zkusíme na to vše najít odpovědi.
(seminář pro max 7 účastníků)
Lektor: Luděk Richter – autor, režisér, dramaturg a lektor mnoha seminářů, zakladatel divadelní společnosti KEJKLÍŘ a Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DOBRÉ DIVADLO DĚTEM, které vydává ČTVRTletník o divadle pro děti.

 

B • Hledání tématu (seminář obsazen)

„Loutka dokáže říct věci, které člověk na svou hubu říct nemůže, protože jsou příliš velké, příliš moudré, příliš krásné… Ale dřevěné loutce to dovolíme. Naše divadlo se bojí patosu, ale divadlo bez patosu je k ničemu a loutky ho tam vnesou bez námahy a navíc učí herce něčemu, co je pro divadlo zásadní: necpat se do popředí. Učí pokoře, službě a paradoxně i smysluplnému pohybu.“ S lektorkou semináře se vydáte na kreativní cestu hledání a uvažování o tématech vhodných pro loutkové divadlo. Prostřednictvím cvičení, etud a souběžných reflexí, tedy prostřednictvím sdílení a sdělování, jde o poznávání divadla, sebe sama i možností výrazu, o hledání porozumění a dorozumění a možností divadla, zejména loutkového.
Lektor: Jana Pilátová – vysokoškolská pedagožka, teoretička, kritička a dramaturgyně. Vyučuje divadelní antropologii a kreativitu, překládá teatrologickou literaturu, vede interpretační a divadelně antropologický semináře a dílny.

 

C • Fontána u Centrálu (seminář obsazen)

Na břehu Chrudimky, nedaleko Divadla Karla Pippicha, stojí zanedbaná polorozpadlá fontána. Svatý Grál rytířů kulatého stolu nalezen. Kinetická instalace ve veřejném prostoru. S prvky DIY, loutek, táhel… To všechno v přítmí. Loutkový pseudorituál pro radost všech zúčastněných i chybějících.
Lektor: Radek Beran – člen divadla Buchty a loutky a Divadla b, občasný režisér loutkových filmů.

 

D • Site-fight-specific (seminář obsazen)

V semináři site-specific na Loutkářské Chrudimi 2020, bychom rádi zkoumali možnosti divadelního vyjádření v nedivadelním prostoru – takový však samozřejmě neexistuje. Budeme tedy hledat ten nejméně vhodný prostor pro divadlo a pokusíme se jej naším site-fight-specifickým způsobem přetvořit k našemu účelu a pak jej zase opustíme, ať si dělá co chce. K vyjádření budeme používat kromě těl seminaristů objekty, které budou v onom místě či jeho okolí přítomny. Možná si je budeme muset půjčit či ukrást, ale rozhodně je nebudeme ničit. Snad jen některé. Každopádně se počítá s nějakým interaktivním vstupem chrudimské městské policie či jiných složek záchranného integrovaného systému a proto účast seminaristů v tomto SFS semináři je podmíněna platným občanským průkazem (či úředně ověřeným dokladem o jeho ztrátě či odcizení).
Lektor: Petr Reif – absolvent KALD DAMU. Hrál v divadlech Studio Studia Ypsilon, Alfred ve dvoře, Alta, Archa, Rubín, Spitfire company, ND Praha, Minor. Založil Divadlo Bufet, které mimo jiné provozuje pojízdný kulturní prostor v autobuse – Autobuf.

 

E • Loutka - dřevo - řezbařina (seminář obsazen) 

Dřevo a loutky k sobě patří od nepaměti neb i s polínkem se dá zahrát velké divadlo. Rád bych Vás ovšem naučil vtisknout dřevu tvář - vyřežete si hlavičku loutky podle vašeho návrhu, přiblížím Vám různé druhy loutek, jejich technologii a způsob vodění a udělám všechno pro to, aby nám spolu bylo dobře.
Co je potřeba: Věk 15+, ochotu elektronicky komunikovat během června, abych mohl po konzultaci s Vámi připravit přířezy, mít chuť, touhu a vytrvalost.
(seminář pro max. 7 účastníků)
Lektor: Vladimír Sosna – loutkoherec, výtvarník a řezbář, který od roku 1996 působí v divadle Alfa v Plzni, má v oblibě malé i velké lidi a taky dřevo…

 

G • Loutkové divadlo do každé rodiny
Scénografický seminář Dřevěné dílny Báry Hubené (seminář obsazen)

Podpořte tradici vlastnit rodinné loutkové divadlo, které nesmělo a nesmí chybět v žádné domácnosti. Zařaďte se mezi české výtvarníky, kteří navrhovali a navrhují tradiční i netradiční dekorace a loutky, které sloužily a slouží k pobavení nejen dětí, ale i širokého publika. Staňte se řemeslníky a vyrobte si ze dřeva vlastní stolní divadlo, loutky - marionety na drátě a dekorace. Zařaďte se mezi moderní české loutkoherce a potěšte svou hrou i ostatní milovníky loutkového divadla. Pro seminaristy 15+.
Lektor: Bára Hubená – loutkářská, scénická a kostýmní výtvarnice, vystudovala obor hračky na Střední průmyslové škole a scénografii na Akademii múzických umění, katedra alternativního a loutkového divadla, patří k nejvýraznějším představitelkám současné loutkářské scénografie.

 

H • Seminář hlasové a mluvní výchovy (seminář obsazen)

Účastníci kurzu projdou komentovanými praktickými cvičeními, která jim pomohou poznat možnosti svého hlasu a zákonitosti řeči při komunikaci v životě i v umělecké profesi. Zvolená cvičení budou kombinovat trénink správného způsobu nádechu, rozvíjení znělosti a dynamiky hlasu s aktivní artikulací, užití hlasové a mluvní techniky v konkrétním textu a v partnerském dialogu. 1. Postoj a držení těla. 2. Hlasová cvičení. 3. Artikulační cvičení. 4. Řeč a její zvuková realizace.
Lektor: Martina Gasparovič Bezoušková přednáší hlasovou a mluvní výchovu na Katedře činoherního divadla DAMU, lektorka rétoriky na Filozofické fakultě UK ve vzdělávacím programu U3V, vyučuje jevištní mluvu na Konzervatoři Jana Deyla i Mezinárodní konzervatoři Praha.

 

I • Prostor a čas v doteku (seminář obsazen)

Dotek provází člověka od zrození až ke smrti. Je prvotním zdrojem poznání okolního světa, mezilidské komunikace a po celý život nositelem lidskosti a humanity, či naopak brutality a strachu.
A právě otázky, které stojí mezi těmito krajními póly a tvoří základní archetypy lidského bytí, budou tématem letošní divadelně pohybové dílny.
Během workshopu budou účastníci skrz tělo, pohyb a materiál hledat příběhy, které jsou staré jak lidstvo samo a odehrávají se v každém z nás.
Lektor: Kateřina Šobáňová - herečka a lektorka mezinárodní divadelní skupiny Divadlo Continuo.

 

J • Improvizace pro náctileté od 14 do 17 let (seminář obsazen)

Vezmi si s sebou svou oblíbenou věc, ať už je to kytara, starý svetr po tátovi nebo kus bublinkaté folie a uvidíš, že se budou dít věci. Budeme hodně improvizovat, hrát si a oživovat sebe i naše věci. Budeme hledat, co je na nás, v nás a okolo nás jedinečného a co nám dělá radost. Co nás baví. Co bychom si chtěli zkusit, protože jsme to ještě nikdy nezkusili nebo si myslíme, že to není možné. Dotknout se jazykem špičky nosu? Skočit trojitého odpíchnutého Rittbergera bez bruslí? Zazpívat operní árii? Pojďme to zkusit. Ne, pojďme to udělat!
Lektoři: Lukáš Bouzek - divadelník, geniální improvizátor, herec, loutkář, bubeník kapely VOBEZDUD a vášnivý amatérský hokejista a Marcela Máchová - absolventka DAMU, herečka a zdravotní klaun.

 

K1 a K2 • Papírování – seminář pro mládež od 10 do 13 let (seminář obsazen)

“Papírování” neznamená sedět v kanclu a vyplňovat formuláře. Znamená to formovat, tvořit, trhat, mačkat, žmoulat, animovat, hrabat se v něm, zkoumat, zkoušet... Když nechceme dát papír do sběru, použijeme ho znovu. Zrecyklujeme. Vytvoříme si různé loutky z různých papírů, podle toho, k čemu má loutka posloužit. Akčním hrdinou se stane papír drsný a těžce zničitelný. Křehkou vílou se stane papír hebký a jemný. Uděláme si loutky veliké, v životní velikosti pro tři vodiče, ale i malinké, pro jednoho, co se vejdou do kapsy. Komu je co libo. Každá bytost bude mít svůj příběh, který nám pomůže poodhalit loutková pravidla. Ale aby toho “loutkování” nebylo příliš, zahrajeme si i hry a uděláme si koulovačku.
Pokud se vám doma válí jakýkoliv nehodící se papír, vězte, že nám se hodit bude (baličák, krabice, vánoční papír, toaletní, kartóny, vajíčkové krabičky, kancelářský papír......).
Lektorka K1: Jiřina Vacková – vystudovala herectví alternativního a loutkového divadla na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU Praha. Hraje v Ypsilonce, kde začínala jako studentka.
Lektor K2: Jakub Maksymov - studentem režie a dramaturgie na KALD DAMU. K divadlu byl vychován jaroměřskou ZUŠ F. A. Šporka, kde autorsky tvořil a spolutvořil řadu inscenací a projektů (Ve dvě na hruškách, Hotel, Brundibár - neobčejný příběh aj.). Jeho doménou je loutkové divadlo, objektové divadlo a divadlo s inklinací k výtvarné metafoře. Režíruje například v kladenském divadle Lampion.
 

 

L • Výtvarné leporelo malých loutkářů – seminář pro děti od 7–10 let (seminář obsazen)

Karkulky i vlci, holčičky i kluci! Čeká vás seminář, kde si budeme nejen povídat o divadle, vodit loutky, hrát si v učebně i venku, ale hlavně malovat, stříhat, lepit, modelovat, ba i šít. Šikovnost není podmínkou, trpělivost ano. Tvořit budeme všichni! Hrát představení na závěrečné předváděčce jen ti, co budou chtít. Přibalte sebou základní výtvarné potřeby (včetně různých papírových krabic i krabiček), vhodné oblečení k povalování na zemi a chuť poznat nové kamarády. Co myslíte, z jaké známé pohádky budeme vycházet…?
Lektorky: Jiřina Polanská - zakladatelka a principálka spolku loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou; pedagog volného času; vede divadelní soubory dětí a semináře dramatické výchovy. Alena Štěpánová -absolventka vzdělávacího programu Budilovy divadelní školy; působí ve sdružení FysioART Umění s přesahem a v improvizační skupině Imjoy.

 

P • Klíče k loutkovému divadlu – Výtvarný seminář pro rodiče s dětmi 4–6 let (seminář obsazen)

Seminář určený pro rodiny s dětmi, které mají rády divadlo – ať jako diváci nebo jako jeho aktéři. Společně si budeme hrát i smát, budeme objevovat a odemykat, jaké možnosti nám v loutkovém divadle nabízí různé materiály, prostor nebo vlastní tělo. Vyzkoušíme si různé styly vodění loutek a nahlédneme za pootevřené dveře naší vlastní fantazie.
Pojďte s námi, na motivy knihy Pavla Čecha O klíči, hledat klíče k loutkovému divadlu a společně na kroužek vlastního vědění navlékat klíče zážitků, zábavy, tvoření i poznávání sebe sama. Budeme tvořit loutky, etudy,
Lektor: Divadlo na Kliku – Věra Motyčková - (herečka, autorka textů a návrhářka kostýmů pro loutky a vytrvalá švadlena) a Matěj Bereckei - (herec, výtvarník, autor scénářů, chrlič nápadů a grafik plakátů, autor scény) – působí hlavně v Liberci, kde realizují volnočasové aktivity a jiné akce pro veřejnost. Pořádají výtvarné dílny a rozmanité semináře pro širokou veřejnost, připravují a realizují animační programy pro firmy a školy.

 

R • Loutka na každém rohu – seminář pro pra/rodiče s dětmi do 5 let (seminář obsazen)

Seminář je určen hlavně dospělým, kteří se pod vedením dětí předškolního věku naučí opět vidět svět dětskýma očima, a kteří odhalí každou kouzelnou bytost ukrývající se ve zdánlivě obyčejných věcech kolem nás.
Lektor: Dora Bouzková – absolventka katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Praha, zakladatelka nezávislého loutkového spolku Loutky bez hranic – www.lbh.cz.

 

X • Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou (seminář obsazen)

Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenace, o kterých budete hovořit, si určíte vy a vaši lektoři. Součástí semináře jsou odborné přednášky v Muzeu loutkářských kultur.
Lektor: Jakub Vašíček – autor a režisér divadla Drak v Hradci Králové.

 

Z • Zapomenuté umění (seminář obsazen)

Polodiskusní seminář pro vedoucí a režiséry a techniky tradičních loutkových divadel, ve kterém si při vínku či kávě vzájemně předáme své zkušenosti. Připomeneme si různé kousky, fígle a vymyšlenosti „starých“ loutkářů, které dodnes fungují. Součástí semináře budou přednášky o historii loutkového divadla a praktické ukázky (například varietních marionet). Seminář je vhodný i pro začínající principály, kteří potřebují poradit s obnovou loutkových divadel.
Lektor: Aleš Pop – loutkář, režisér, principál loutkového divadla Kašpárkova říše Olomouc a v současné době také předseda SAL SČDO. Hana Dotřelová  –  loutkoherečka a pedagožka střední pedagogické školy.
 

 

SoSo • Vzpomínkový seminář k 30. výročí ukončení Solenické Sorbony (1988-1990)

Vzpomínkový seminář k 30. výročí ukončení Solenické Sorbony, která se uskutečnila pod vedením Jana Dvořáka. Seminář bude pracovní a pouze pro absolventy Solenické Sorbony (1988-1990).
Lektor: Karel Šefrna – uznávaný amatérský divadelník a loutkář, zakladatel a vůdčí osobnost souboru „C“ Svitavy. Autor, dramaturg, režisér, výtvarník, herec, muzikant, skladatel a textař, lektor a porotce loutkového a alternativního divadla nejrůznějšího druhu včetně divadla poezie, hudebního divadla pro dospělé i děti a divadla hraného dětmi.